Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną to znaczy, że znalazłeś się w gronie szczęśliwców, którymi jest zainteresowany Twój potencjalny, przyszły pracodawca. Co zrobić, aby wywrzeć na nim pozytywne wrażenie?

Przede wszystkim dobrze się przygotuj tzn:

  • Zdobądź informacje o firmie do której aplikujesz. Skorzystaj z mocy Internetu i dostępnych tam źródeł. Koniecznie zapoznaj się z treścią zawartą na stronie www firmy, do której aplikujesz. Poznasz kulturę organizacyjną, wartości i specjalizację organizacji. Osoba rekrutująca na pewno będzie pozytywnie zaskoczona, jeśli zabłyśniesz wiedzą na temat potencjalnego pracodawcy, obowiązków na stanowisku o które się ubiegasz lub będziesz wiedział, dlaczego chcesz pracować właśnie tam, gdzie aplikujesz.
  • Zapoznaj się z CV, które wysłałeś do firmy, do której idziesz na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas rozmowy rekrutacyjnej na pewno zostanie poruszona kwestia Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego i zakresów obowiązków. Przypomnij je sobie i zobacz co o tym napisałeś w swoim CV. Odśwież w pamięci liczbę osób w zespołach w których pracowałeś, pod kogo podlegałeś itp.
  • Bądź gotowy na weryfikację języka obcego. Sama deklaracja znajomości języków obcych w CV nie wystarczy. Twoje umiejętności językowe zostaną zweryfikowane przy najbliższej okazji. Bądź na to przygotowany.
  • Przemyśl swoje oczekiwania finansowe. Osoba rekrutująca będzie chciała poznać Twoje oczekiwania finansowe i sprawdzić, czy jesteś skłonny negocjować. W związku z tym warto zorientować się na rynku korzystając z rożnych opracowań i raportów płac, jak wyglądają zarobki na podobnych stanowiskach.
  • Zastanów się kogo możesz poprosić o referencje. Bardzo często pada pytanie o to, u kogo można sprawdzić Twoje referencje (koledzy, byli przełożeniu). Firmy często je też również sprawdzają. Pomyśl o tym wcześniej i nie daj się zaskoczyć.
  • Spisz swoje pytania. Spotkanie rekrutacyjne to idealny moment, by poszerzyć swoją wiedzę na temat stanowiska, rozwinąć wątpliwości, zasięgnąć porady rekrutera oraz pokazać swoje zaangażowanie. Po serii pytań skierowanych do Ciebie, warto zapytać się o pierwsze zadania przed jakimi staniesz, jako ewentualna osoba zatrudniona na stanowisku o które się ubiegasz. Zapytaj o typowy dzień pracy, możliwości rozwoju, jakie oferuje firma, godziny pracy itp. Jeśli kolejne etapy rekrutacji nie są dla Ciebie jasne, zapytaj również o harmonogram dalszego procesu rekrutacyjnego i o to, kiedy możesz się spodziewać informacji zwrotnych dotyczących twojej kandydatury.
  • Zadbaj o schludny i profesjonalny wygląd. Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Aby było ono dobre, powinieneś zadbać o biznesowy strój, odpowiednią fryzurę, czyste ubranie.
  • Unikaj podstawowych błędów. Zadbaj o dobry dojazd. Nie pozwól sobie na spóźnienie i zmęczenie po nieprzespanej nocy. Nie bagatelizuj przemyślenia wyżej opisanych punktów. Przygotowany łatwiej opanujesz stres. Bądź też sobą. Szczere, rzeczowe i Twoje odpowiedzi będą najbardziej poprawne. Powodzenia!