Chcesz zmienić pracę?

Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz! Zwłaszcza jeśli znudziła Cię dotychczasowa praca, czujesz wypalenie zawodowe i nieodpartą potrzebę, aby się rozwijać lub po prostu nie lubisz tego co robisz.
Nie zwlekaj i nie licz, że coś stanie się samoistnie. Podejmij decyzję mając na uwadze, że zmiana pracy może być początkiem Twojego rozwoju.

Jak się do przygotować do zmiany pracy?
Zmiana pracy zawsze wiąże się z obawami. Przeżywa je większość ludzi. Boimy się zmian, bo wolimy to, co znamy. To co zapewnia nam poczucie stabilizacji. Jednak kto nie próbuje, ten nie zyskuje;). Wiele zależy od naszej motywacji, determinacji i tego, jak się do tych zmian przygotujemy.
Na początek warto dokonać analizy naszej sytuacji. Spróbować ustalić w jakim miejscu ścieżki zawodowej się znajdujemy, czego oczekujemy, co chcemy zmienić i co chcemy osiągnąć. Potem zostaje działanie.

Przez cały proces poszukiwania nowej pracy należy pamiętać, aby zachować duży poziom dyskrecji w obrębie obecnego miejsca pracy. Do końca też należy i warto być lojalnymi wobec aktualnego pracodawcy, wypełniając swoje obowiązki sumiennie. W życiu bywa różnie. Zawsze istnieje ryzyko, że nasze plany mogą się nie powieść i narazimy się na niebezpieczeństwo utraty dotychczasowego zatrudnienia. Przysporzy nam to niepotrzebnego stresu. Dlatego nie przeglądajmy stron z ofertami pracy i nie wysyłajmy aplikacji z naszym CV z firmowego komputera. Nie drukujmy naszych CV na drukarkach firmowych. Na rozmowy rekrutacyjne umawiajmy się po godzinach pracy lub weźmy urlop, a potencjalnego pracodawcę poprośmy czy rekomendujących nas znajomych poprośmy o zachowanie poufności.

Zabierając się do działania zacznijmy od zaktualizowania naszych dokumentów aplikacyjnych i profili zawodowych na portalach społecznościowych. To miejsca, w które codziennie zaglądają headhunterzy. Potem sprawdźmy wymagania pracodawców zapoznając się z ogłoszeniami jakie nas interesują i skonfrontujmy je z naszymi umiejętnościami i kwalifikacjami zawodowymi. Może warto zadbać o doszkolenie, doczytanie, odświeżenie wiedzy lub jej uzupełnienie? Rozejrzyjmy się też na rynku pracy. Przejrzyjmy pracę branżową, wybierzmy się na targi pracy. Zróbmy też listę firm, które nas interesują i przeglądnijmy ich oferty zatrudnienia. Krótko mówiąc bądźmy aktywni w naszych poszukiwaniach wykorzystując portale rekrutacyjne, media społecznościowe, Internet, rozmowy ze znajomymi.

Jeśli nie do końca wiemy jak pokierować swoim rozwojem zawodowym i poruszać się na rynku pracy warto zgłosić się do firmy rekrutacyjnej. Pracujący w niej specjaliści ds. rekrutacji są na bieżąco z rynkiem, aktualną sytuacją zatrudnień w wielu firmach i mają duża wiedzę o rynku. Doświadczeni konsultanci dostarczą nam informacji i wiedzy, która ułatwi nam podjęcie decyzji i pomoże w znalezieniu korzystnej oferty pracy. Pod okiem rekrutera nie będziemy musieli też martwić się też o dobrze napisane CV. Zostaniemy przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej, nauczymy się negocjowania warunków pracy, poznamy swoje mocne strony i najlepsze praktyki rekrutacyjne. Dodatkowo nasze CV zostanie umieszczone w bazie danych, przez co będziemy łatwiej dostępni dla innych rekruterów i wielu innych procesów rekrutacyjnych.

Jeśli nowe zatrudnienie stanie się faktem, warto zadbać o dobre rozstanie z dotychczasowym pracodawcą. Dokończmy w miarę możliwości zadania, które realizowaliśmy, uporządkujmy dokumenty, zdajmy narzędzia pracy, wymieńmy się prywatnymi namiarami kontaktowymi z ludźmi, z którymi pracowaliśmy. Nawet jeśli czas spędzony w firmie nie należał do najmilszych, nie warto okazywać złośliwości. Każde miejsce pracy to nasza historia:)

Zmiana pracy nie jest koszmarem. Jest zmianą, do której wystarczy odpowiednio się przygotować. Mamy obecnie do czynienia z rynkiem kandydata. To sytuacja, która daje wiele możliwości. Zatem do dzieła, bo „największym przestępstwem na świecie jest niewykorzystanie własnego potencjału”.

Laura Opolska
Managing Patrner, SoTrust